Controlling cwiczenia chomikuj

Controlling finansowy jest nieodłączną częścią controllingu w dowolnej poważnej firmie. Controlling interesuje się ustalaniem zapotrzebowania na zabiegi pieniężne, rentownością sposobów finansowania przedsiębiorstwa, kosztami oraz zyskiem, a jeszcze płynnością gospodarczą i oceną efektywności inwestowania kapitału.

Chorzów chwilówka

Controling można podzielić na trzy etapy: - planowanie, - realizacja, - kontrola.

Po raz pierwszy controlling zastosowano w latach trzydziestych w USA. Na Stary Kontynent trafił, przede każdym dzięki przedsiębiorstwom niemieckich. Jego systematyczny rozwój możemy obserwować od lat pięćdziesiątych. Do bliskiego kraju przywędrował przede każdym za sprawą fili międzynarodowych korporacji, aczkolwiek coraz większa ilość i średnich firm, czasem nawet nie całkiem świadomie, zaczynają wprowadzać narzędzia controllingowe. Bez problemu można zaobserwować, że z controllingiem przechodzimy do działania wszędzie tam, gdzie w zarządzaniu pojawiają się te aspekty:

- Zdecentralizowany system sterowania w firmie, - Firma nastawiona jest na osiąganie ściśle określonych celów, - Wprowadzono system motywacyjny, jaki stanowi robić, że firma działa efektywniej, - Robiona jest rachunkowość zarządcza, która powoduje na działanie racjonalnych decyzji finansowych, - Dobrze zarządzany system zbierania informacji,

Wprowadzenie do firmy zasad controllingu finansowego automatycznie wymusza zmiany w jej struktury. Wymienia się jej jednostka organizacyjna, system rozliczeń finansowych, a także obieg dokumentów w nazwie. Prowadzenie prawidłowego controllingu finansowego nie jest możliwe bez dobrych programów informatycznych. W controllingu finansowych nakłada się szczególny nacisk na skuteczne kierowanie przedsiębiorstwem, co nie ma miejsca, jak jesteśmy do czynienia z rachunkowością zarządczą.